Endodoncja Leczenie kanałowe zębów we Wrocławiu


Leczenie kanałowe (endodontyczne) wykonujemy, gdy dojdzie do zapalenia miazgi, najczęściej z powodu próchnicy, co objawia się bólem zęba. Niejednokrotnie jest on na tyle silny, że nie pomagają żadne środki farmakologiczne, a leczenie kanałowe jest jedyną możliwą alternatywą na uratowanie takiego zęba przed usunięciem. Leczenie endodontyczne polega na dokładnym oczyszczeniu komory zęba i systemu kanałów korzeniowych z zainfekowanej miazgi (sieć naczyń krwionośnych i nerwów). Zabieg wykonywany jest w osłonie koferdamu- lateksowej gumy, która zapobiega dostaniu się śliny i bakterii do opracowywanego zęba.

Dzięki zastosowaniu komputerowego systemu znieczulenia Sleeper One wszystkie zabiegi wykonywane w naszym gabinecie mogą być przeprowadzone bezboleśnie.

Oczyszczanie mechaniczne kanałów korzeniowych przeprowadzane jest przy użyciu specjalnych narzędzi ręcznych, maszynowych i ultradźwięków, natomiast czyszczenie chemiczne przeprowadza się przy użyciu różnych preparatów mających na celu zabicie bakterii i rozpuszczenie składników organicznych. Całość leczenia odbywa się pod kontrolą endometru (elektroniczny przyrząd do określania długości kanałów). Aby poprawić precyzję wykonywanych zabiegów często w naszej pracy wykorzystujemy lupy stomatologiczne oraz mikroskop.

Ostatecznie opracowane kanały korzeniowe są wypełniane metodą termicznej gutaperki.
Jest to jedna z najszczelniejszych metod wypełniania kanałów znana współczesnej endodoncji, która znakomicie współgra z mechanicznym opracowaniem kanałów. Warto zaznaczyć, że temperatura wyzwalana podczas stosowania metod termicznych jest uznawana za bezpieczną dla otaczających tkanek.

Na wszystkich etapach leczenia kanałowego wykonujemy w miarę potrzeby zdjęcia rtg, dzięki czemu zawsze możemy ocenić poprawność leczenia.

Drogi pacjencie, oprócz poprawnego leczenia endodontycznego równie ważna jest późniejsza odbudowa zęba. Dzięki szczelnej, solidnej odbudowie protetycznej zęba , reinfekcja (powtórne zakażenie) kanałów jest znacznie trudniejsza, a leczenie martwego zęba będzie efektywniejsze i trwalsze.

Leczenie kanałowe - słownik pojęć


Maszynowe narzędzia


Koferdam


Komputerowe znieczulenie