Protetyka i licówki we Wrocławiu

Przyczyny utraty zębów mogą być różne – próchnica, ekstrakcje zębów, urazy w sporcie, wypadki komunikacyjne, wrodzone braki w uzębieniu. Utracone zęby należy jak najszybciej zastępować, ponieważ te, znajdujące się obok zaczną przesuwać się w puste miejsce. Doprowadzi to do niekorzystnych zmian zarówno w wyglądzie uzębienia jak i twarzy oraz zwiększy ryzyko próchnicy i chorób dziąseł. Całkowity lub częściowy brak zębów ma ogromny wpływ na funkcję żucia oraz na estetykę Twojego uśmiechu. Nowoczesna protetykapozwala nam na odbudowę brakujących zębów lub rekonstrukcję tych bardzo zniszczonych z doskonałymi rezultatami.

Wstawianie zębów i licówek

Oferujemy szeroki wachlarz możliwości uzupełnienia braków zębowych, jakich dostarcza nam współczesna protetyka. Nasze prace charakteryzują się wysoką estetyką, trwałością oraz doskonałymi walorami użytkowymi. Większość prac protetycznych wykonujemy z zastosowaniem łuku twarzowego. Urządzenie to służy do ustalenia i zarejestrowania bardzo indywidualnych warunków zgryzowych oraz pomiarów szczękowo-stawowych u pacjenta. Prace wykonane w ten sposób eliminują ryzyko powstania urazowych węzłów zgryzowych oraz pozwalają na zachowanie pierwotnych, prawidłowych ruchów żuchwy i kontaktów zwarciowych.


Licówki

Licówki stosuje się w celu skorygowania kształtu, koloru oraz wielkości zębów. Słynny hollywoodzki uśmiech to właśnie efekt wstawienia licówek. Licówka to nic innego jak bardzo cienka warstwa materiału cementowana następnie na przednią powierzchnię zęba, tak aby poprawić jego wygląd estetyczny. Aby osiągnąć optymalny efekt w postaci idealnego uśmiechu, zazwyczaj wykonuje się licówki porcelanowe. Istnieje również możliwość wykonania ich z kompozytu. Zwykle robi się około 6 lub nawet 8 licówek w przedniej części łuku zębowego.

Korony protetyczne

Naturalny ząb zbudowany jest z korzenia i korony. Korona to część, którą widzimy przy uśmiechu i to od niej zależy jego wygląd. Jeżeli naturalny ząb niszczy się w takim stopniu, że nie jest możliwa zwyczajna odbudowa, rozwiązaniem jest zwykle wykonanie korony protetycznej. Korona protetyczna zostaje zacementowana na stałe, czyli nie można jej wyjąć z ust i można w ten sposób poprawić kształt, wielkość lub kolor zęba. Korony stanowią też bardzo istotną część leczenia implantologicznego.


Mosty

Most protetyczny jest imitacją utraconego zęba i powstaje poprzez przymocowanie korony do sąsiednich zębów. Most składa się zazwyczaj z dwóch koron protetycznych po obu luki zębowej, które służą jako filary. Takie rozwiązanie jest bardzo skuteczne, nawet do 3 brakujących zębów osadzonych obok siebie.

Wkłady koronkowo-korzeniowe

Wkłady koronowo-korzeniowe to odpowiednie uzupełnienia protetyczne, które wzmacnia częściowo lub też całkowicie złamanego zęba. W sytuacji, kiedy pozostałe ponad kością i dziąsłem tkanki zęba występują w małej ilości, wykonanie odbudowy przy pomocy wypełnienia, korony lub też mostu jest obciążone bardzo dużym ryzykiem złamania się reszty zęba, a często jest to całkowicie niemożliwe. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie odpowiedniego wkładu koronowo-korzeniowego, który będzie przenosił siłę żucia bezpośrednio do samego korzenia zęba.


Protezy

Protezy zębowe są stosowane w celu uzupełniania brakujących zębów lub tkanek zęba. Protezy dentystyczne odtwarzają zniszczone części zęba lub też kilku zębów i pozwalają na przywrócenie możliwości prawidłowego żucia pokarmów, jednocześnie pozwalają pacjentowi osiągnąć zadowalający wygląd estetyczny i prawidłową wymowę słów.

Prace protetyczne na implantach

Wykonanie prawidłowej odbudowy protetycznej imitującej utracone zęby pacjenta to główny cel leczenia implantoprotetycznego. Typ, liczba oraz położenie implantów w kości w trakcie chirurgicznej fazy leczenia jest odpowiednio podporządkowane zaprojektowanej wcześniej pracy protetycznej. Na ogół możemy wykonać tymczasową odbudowę z odpowiedniego tworzywa sztucznego, aby zaopatrzyć pacjenta w zęby na czas gojenia się implantów. Po uzyskaniu odpowiedniego efektu możemy przystąpić do wykonania głównej pracy protetycznej.